Check out the latest bowls results.
Check out the latest bowls results. Scott Powick

Bowls results

South Tweed Sharks

AUGUST 22-28

Wednesday Morning Open Pairs

Winners: Ellen Joselin and Shane O'Toole.

Runners-up: Gary Arthur and Brian Lamb.

Third: Des Gordon and Wayne Earea.

Fourth: Phil Bennett and Laurie Sylvester.

Wednesday Open Triples

Winners: Robyn Charles, Ken Lewis, Michael Cuy.

Runners-up: Alex Reid, Barry McLennan, Neil Sprott.

Friday Open Bowls

Winners: Lee Lennox, Eva Lavrencic, Ian Lennox.

Runners-up: Barb Dillon, Ron Dillon, Bob Hynes.

Third: Lesley Fernandez, John Cobden, Rupert Fernandez.

Saturday Open Triples

Winners: Alex Reid, Rob Sellar, Ian Whitehall.

Runners-up: Mike Bambery, Marlene Wormald.

Tuesday Ladies' Bowls

Winners: Linda Scott, Bruce Wenban, Elva Wenban.

Runners-up: Connie Stephens, Aileen Howard, Faye McCoach.

Tweed Heads Men and Ladies

MONDAY, August 27

Pennant results men's finals

Div 1: Third

Div 2: Fourth

Div 4: Runners-up

Div 6: Runners-up

Div 7: Fourth

Div 8: Third

Div 10: Third.

Australian Indoor Championships

women's final: Rebecca Van Asch from Tasmania def Chloe Stewart from Queensland 9-4, 1-9, (5-0).

Men's final: Aaron Teyes from NSW def Clive Adams from Western Australia 8-5, 9-5.

Championships

Women's Senior Singles

Semi-finals: Alison Ebsworth def Sheryl Wall 25-12; Gail Crompton def June Beverley 25-16.

Final: Gail Crompton def Alison Ebsworth 25-17.

Tuesday, August 21

Green 1: Frank McPhillips, John Pearson, Ivan Gribble; runners-up: Roger Bell, Norm Clarke, John Boylan.

Green 2: Esme Carter, Alice Plowright, Kath Robinson, Valerie Savage; runners-up: Jack Blagbrough, Bob Young, Max Fisher, Lol Sables.

Green 3: Pam Dearman, Pam Vaughan, Lena Hurrey, Loid James; runners-up: Merilyn Marra, Beryl Selems, Kaye Robins, Pam Hunter.

Wednesday, August 22:

Highest margin

Green 1: Geoff Dixon, Kevin Dixon +20; runners-up: Stan Loeber, Rod Stebbins +14. Green 2: Trish Dixon, Stephanie and Peter Goldsmith +27; runners-up: Col Acton, Luke Tierney, John Black +19. Green 3: Rob Chandler, Graham Lahiff, Bob Home +23; runners-up: Pat Mann, Jean Finney +12. Green 4: Margaret Dare, Judy Roche +31; runners-up: Peter Benson, Greg Ash +20.

Thursday, August 23

Ladies' PM

Green 1: Josie Ryan, Adele Duckworth, Margaret Picking; runners-up: Di Duncan, Pam reedy, Bette Cooper.

Green 2: Raelene Alpin, Sue Jackett, Dorothy Stewart; runners-up: Merlon Gurr, Laurina Howarde, Lyn Rogers.

Friday, August 24

Green 1: George Pyke, John McLeod, Neville Jenkins; runners-up: Ted Ryan, Errol Perkins, Jim Croghan. Green 2: Morrie Redfern, Bill Penney, Russell Luland; runners-up: Ian McLeod, John Rogers, Paul Price. Green 3: Russell Anderson, Sam Ramsay, George Hanlon; runners-up; John Cowell, Bob Browning, John Pearson.

Indoor Open Pairs

Winners: Tony and Daniel Walker three wins plus 21; Kaye Robins and Pam Hunter three wins plus 21. Third: Mark and Lynda Lynn 2.5 wins plus 15.

Random winners: June Beverley and Jesse Chircop.

Saturday, August 25

Green 1: Laurie Lennox, Joe Fortanier; runners-up: Mike Nash, Bill Ornsby.

Green 2: Jennifer Youl, Margaret Dare; runners-up: Raelene and Tony Alpin, Sue and Ted Jackett.

Kingscliff Beach Women

Wednesday, August 22

S Gilbert, J Mitchell (lucky winner) def M Vaughan, R Wickbold; J Russell, M James def S Whitehall, J Greenbank; G Dean, A Johnson def S Hinks, A Shipway; J Hunt, J White def S Fowler, G Brown; L Reeks, G Moore (winner secret margin) def D Greenwell, SAkers; J Jenkins, L Willoughby def AWonka, N Sherlock; M Brown/ JMaass, J Scher def I Lundstrom, GPhipps; J Siering, B O'Reilly def JCurtis, B Petrie (lucky losers).

Friday, August 24

Round two Open Triples

J White, J Mitchell, R Evans def JScott (sub for R Creedon), JGreenbank, R Wickbold; J Cowie (sub for R Gargan), D Singleton, A Mullen def G Dean, S Reid, M James; D Jones, D James, S Akers def JGriffiths, M Drewett, W Butler.

Mullumbimby Ex-Services

Thursday, August 23

Triples: Michael Burke, Tony Baggio and Terry Fenwick 25 def Malcolm Turnbull, Mal Flesser and Ray Linabury 18; Bob MacAuley, Kerry Roberts and Terry Johnston 25 def Terry Henry, Jean-Claude Canabou, Larry Henry 19.

Pairs: Robert Rays and John O'Connor won the day with two wins + 18; followed by Bill Ball and Geoff Flick one win one loss +13; Phil Brassington and Allan Bartlett one win one loss -13; Michael Lardi and Mike Nicholls two losses -18.

Saturday, August 25

Mike Nicholls, Michael Burke and Larry Henry 21 def Paul Gray, Jean- Claude Canabou and Geoff Flick 14; Ross Graham and Terry Fenwick 28 def Michael Lardi and Allan Bartlett 18.



Greens slam compulsory acqusition of hospital site

Greens slam compulsory acqusition of hospital site

MP says government is "wasting millions of taxpayers money”.

Council in hot water after secret decision to halt business

Council in hot water after secret decision to halt business

Tweed's water extraction debate is heating up, again

Work begins on the last of the major flood repairs

Work begins on the last of the major flood repairs

Tweed flood repairs get big funding boost

Local Partners