Pottsville Beach Sports Club hosts the NSW Men's Grade 4 Pennant titles this Friday and Saturday.
Pottsville Beach Sports Club hosts the NSW Men's Grade 4 Pennant titles this Friday and Saturday. John Gass /

Bowls round-up

South Tweed Sharks

August 8 - 14

Wednesday Morning Open Pairs

Winners: Jan Watson & Lance Watson

Runner Up: Rupert Fernandez & Dennis Devine

3rd Place: Phil Bennett & Laurie Sylvester

4th Place: Sue Johnston & Rob Paganoni

Wednesday Open Triples

Winners: Kath Cock, Noel Solly, Jeff Bullard

Runners Up: John O'Neill, Peter Blanksby, Ray Cameron, Ian Whitehall

3rd Place: Elmo Koelmeyer, Cec Ebsworth, Ken Cooper

Friday Open Triples

Winners: Robyn Eames, Marilyn Forrest, Peter Forrest

Runner Up: Brian Spurway, Dianne Peck, Shane Peck

3rd Place: Bruce Robinson, Phyllis Robinson, Peter Murphy

4th Place: Mal Keerie, Betty Halsall, Gordon Halsall

Saturday Open Triples

Winners: John O'Neill, Peter Blanksby, Ken Cooper, Peter Pollock

Runner Up: John Lewis, Robyn Charles, John Williams

Tuesday Ladies Bowls

Winner: Chris Habib & Barbara Welsh

Runner Up: Joan Reid & Shirley Carroll

Tweed Heads Men's and Ladies

Monday, August 13

Pennant Results: Round 6

Women Div 1: against Helensvale lost 51/70 (0)

Div 3: against Tugun won 62/60 (4)

Div 4: against Burleigh Heads lost 70/71 (1)

Div 5: against Tugun won 96/48 (4)

Div 6: against Twin Towns won 83/62 (4)

Div 7: against Mermaid Beach won 74/72 (3)

Men: Div 1: against Musgrave Hill won 76/56 (2)l

Div 2: against Mermaid Beach won 62/46 (2)

Div 4: against Musgrave Hill won 56/48 (2)

Div 6: against Burleigh Heads won 67/55 (14)

Div 7: against Musgrave Hill lost 49/72 (0)

Div 8: against Helensvale lost 44/72 (0)

Div 9: against Mudgeeraba won 76/43 (14)

Div 10: against McKenzie Park won 67/40 (16)

Championships

Men's Indoor Singles

Semi-finals: Ken Emura d. Peter Phillips 25/11; Wayne Turley d. Michael Tull 25/8. Final: Ken Emura d. Wayne Turley 25/21

Ladies Indoor Singles

Semi-finals: Gail Crompton d. Joan Tennent 25/22; Di Cunnington d. Estelle Bartrim 25/23

Final: Gail Crompton d. Di Cunnington 25/19

Club Selected Men's Open Triples

Quarter finals: Ron Keefer, Norm Clarke, Doug Kleinhans d. Lionel Viney, Rick Tadday, Allan Nimmo 29/14; MichaelJohns, Mike Nash, John Balzarolo d. Rob Paget, David Dodge, Leigh Tynan 25/13; Ivan Gribble, Russell luland, Wayne Turley d. Frank McPhillips, Roger Graf, Greg Ash 30/13; Brian Newcombe, John Ritchie, John Royan d. Bob Young, Mark Lynn, Kevin Dixon 27/15

Semi finals: Dough Kleinhans d. John Balzarolo 25/22; John Royan d. Wayne Turley 22/17

Final: Sunday 19, August 9am

Monday, August 6

PM Open Indoor Pairs winners: John Bain, Steve Halmai 3 wins plus 44; r/up: Ken & Hiro Emura 3 plus 10; 3rd: Trish Dixon, Doug Kleinhans 2 plus 9. Random winners: Simon Bass, Bernice Bryant

Tuesday, August 7

Green 1: Julie Kent, Dot Sincock, Sheryl Wall; r/up: Arthur Donnley, Ian Nickson, Brian Vaughan, Allan Hurrey

Green 2: John Asser, Bill Penney, Ron Edwards, Russell Luland; r/up: Marjorie Crane, Connie Leggett, Ann Feast, Margaret Dare

Green 3: Ernie & Kaye Robins, Merilyn Marra, Pam Hunter; r/up; Ann Duddy, Frances Phillips, Rose & Rudi Vanburg

Wednesday, August 8: Lowest Margin

Green 1: Mike Nash, Keith Downey + 1; r/up: Graham Lahiff, Robert Cloke, Bill Ornsby + 2

Green 2: Margaret Benson, Sue Jackett, Julie Kent + 1 on c/b; r/up: Bruce Vigenser, Rob Empson, Peter Barns + 1

Green 3: Pat Clarke, Patti Griffiths + 1 on c/b; r/up; Zelma & Hans Gaymans + 1

Green 4: George Hanlon, Sam Ramsay _ 1; r/up: Joan Lyon, LesleyAnn French + 2

Indoor Green: Alf Colefax, Lilli Pucci + 4; r/up: Bernie Fletcher, Laurie Cooper + 5

Thursday, August 9

Indoor AM Singles: Winner: John Bain 3 plus 23; r/up: John Sutcliff 3 plus 15; 3rd Pam Hunter 2.5 plus 24. Random winner Ken Emura

Ladies PM

Green 1: Bernice Bryant, Linda Lynn, Christine Hawkins; r/up: Sandra Beckett, Jan Matchett, June Solly

Green 2: Helen Webb, Michelle O'Connor, Kath Beckman; r/up; Merlon Gurr, Bev Bitmead, Margaret Picking

Friday, August 10

Green 1: Ted Ryan, Errol Perkins, Jim Croghan; r/up: Kevin Wormald, Sam Ramsay, George Hanlon

Green 2: John Burden, Ron Edwards, Les Hughes; r/up: Ian Nixon, Alan Hurrey, Arthur Donnelly

Green 3: Michael Johns, Trevor Bauerochse, John Asser; r/up: Rex Dell, Tony Nicholls, John McLeod

Indoor Green: Graham Lahiff, Ron Benton, Col Acton; r/up: Don Allen, Vince Leather, John Feast.

Indoor Open Pairs winners: Mark & Lynda Lynn 3 plus 30; r/up; Kristy Thatcher, Soleil Jacobson 3 plus 243; 3rd: Estelle Bartrim, Bernice Bryant 3 plus 17. Random winners: Rod Cooke, Heb Staple

Saturday, Auguest 11

Green 1: Mike Nash, Bill Ornsby; r/up: Bernie Fletcher, Keith Downey

Green 2: Sue & Ted Jackett, John Trenorden, Irene Donaldson; r/up: Irene Muldoon, Lynda Kattenberg

Sunday, August 12: Jackpot Sunday

Green 1: George Vlismas, Tony & Ralene Alpin, Arnold Gioristi; r/up: Pam & Brian Vaughan, Lena & Allan Hurrey

Green 2: Maureen & John Trenorden, Gail & Colin Cassidy; r/up: Marjorie Davey, Cheryl & Eddie Orman, Ann Fitzgerald

Green 3: Sue Brown, Frances Phillips, Valerie Savage, Tony Hunt; r/up: Colin & Jackie Jeffery, Glynis & Greg Mitchell

Monday 13 August

Tweed Heads Farewell Open Pairs

Winners: Mark & Lynda Lynn, Tweed Heads, 3 wins plus 44.

R/up: Bob Hynes & Laurie Sylvester, South Tweed, 3 wins plus 36;

3rd place: Gavin Brinkworth & Luke Gray, Coolangatta, 3 wins plus 33 and

4th place: Paul Ryan & Brett Wicks, Broadbeach 3 wins plus 29

Tweed Byron District Men's Bowls

Saturday, August 11

At the T.B.D.B.A. Annual General Meeting conducted at Kingscliff Bowls Club the following members were inducted for the 2018-2019 term of office:

President - Bob Reaburn (Kingscliff)

Snr. Vice President - Barry Sheppard (Cabarita)

Secretary - Gary Tobin (Cudgen Leagues)

Treasurer - Tom Eadie (Kingscliff); Immediate Past President - Keith Foran (Cabarita). 

Match Committee - Bob Reaburn (Kingscliff), Darrin Blake (Ocean Shores), Jim Clark (Byron Bay) Selection Committee - Barry Sheppard (Cabarita), Brian Moore (Condong), Danny Taylor (Ocean Shores)

Zone Representatives - Bob Reaburn, Tom Eadie

Patrons - Tony Carsburg, John Foster, Ian Holden

Kingscliff Beach Women's

Wednesday, August 8

Social Bowls: M Dickson, H West, L Willoughby d. A Johnson, S Gilbert, B Mirls (Lucky Losers Green 3); M Vaughan, G Brown d. I Lundstrom, A Shipway; C Chapman, J Mitchell d. J Brouwer, D Greenwell; F Wilson, J White (Lucky Winners Green 3) d. C Moore, A McNamara; J Cowie, W Butler d. J Maass / C Felton, R Gargan; J Griffiths, S Akers d. S Fowler, R Creedon (Lucky Losers Green 1); B Petri, M Atkinson (Lucky Winners Green 1) d. N Sherlock, D Jones; D Singleton, d James d. S Whitehall, R Wickbold; J O'Connor, R Fuller d. B O'Reilly, J Scott.

Mullumbimby Ex-Services

Thursday, August 9

Pairs: Phil Brassington and Trevor Saunders edged out Bill Ball and Michael Burke 26 to 25. The triples saw Errol Boyter, Dick Ottery and Ray Linabury win the day with 2 wins + 15; followed by Robert Rays, Mal Flesser and Geoff Flick 2 wins + 13; Michael Lardi, John O'Connor, and Kerry Roberts 1 win 1 loss +4; Bob MacAuley, Mike Nicholls and Terry Fenwick 1 win 1 loss -4; Terry Henry, Tony Baggio and Larry Henry 2 losses -13; and Ray Breckenridge, Peter McWilliam and Jean-Claude Canabou 2 losses - 15.

Saturday, August 11

Social triples: Rose Wainwright, Brett Luker and Peter Lofts 20 defeated Errol Boyter, Geoff Flick and Larry Henry 18. The pairs saw Sharon Thomas and Terry Fenwick defeat Jean-Claude Canabou and Allan Bartlett 29 to 15.

Triples championship final

The final was played in gusty conditions between Mike Nicholls, Michael Burke and Jeff Morgan and Trent Foreman, Ben Leeson, and Richie Northcott. Nothcott's side got off to a great start and lead 14 to 1 after the seventh end. Morgan's side clawed their way back into the match but were unable to make up the leeway eventually going down by 30 to 16.



Motorists caught in flash flooding on Gold Coast

Premium Content Motorists caught in flash flooding on Gold Coast

The Queensland Ambulance Service has urged motorists to keep clear

Sexual harassment, cattle prod lands trainer two-year ban

Premium Content Sexual harassment, cattle prod lands trainer two-year ban

Racing NSW investigated allegations of sexual harassment

Police Association welcomes court's not guilty ruling

Premium Content Police Association welcomes court's not guilty ruling

Union said “flawed prosecution” should bring watchdog into question